Vyučovanie

Piatok 30. 10. 2020

Fotogaléria

Kontakt

 • Súkromná základná škola pre intelektovo nadaných žiakov
  Znievska 2, 851 06 Bratislava
  www.intelekt.sk
  dotazy@intelekt.sk
  intelekt@intelekt.sk
 • +421 903 382 064
  +421 903 716 874
Počet návštev: 2483529

Okolo plota IV smerom k jedálni

 

Deň ako vyšitý, slnko svieti, mňa nebolí hlava a p.riaditeľka má dobrú náladu. Ale toto sa malo za okamih veľmi rýchlo zmeniť.

Hneď ako sme prišli do školy, zacalo: "prines, dones, zabezpeč, prichystaj, Ty to ešte nemáš?" a podobné výrazy ma donútili k tichej motlitbe k Vám, moji milí rodičia, aby ste prišli čo najskôr a zachránili ma zo spárov tohto tvora. S veľkou radosťou som sledoval Vaše príchody, a zároveň spomaľoval to neľudské tempo naordinované Evou. Vašim príchodom totiž obrátila svoju pozornosť k Vám a ja som jej nejako vypadol z mušky. Chválabohu.

Po povinnej rannej káve na "Terase pod markízou" a koláčoch p. Slobodovej (neskutočnýýých),  ste ukázali, čo vo Vás je. Vaša rýchlosť, s akou ste si rozdelili robotu a následne ste ju začali vykonávať, mi vtisla slzu do oka. Zástupcovia rodiny Filkaszových, Šuškových, Blaškových, Slobodových a Jakabovičových (pani Piváková mi to prepáči) sa vrhli na upratovanie a maľovanie našej novej výdajne jedla. Členovia tímov Martončíkových, Demáčkových, Nagyových, Valachyových, Laurenčíkových a Šimoňakoých sa vrhli na plot. Tím rodiny Orságových sa zatiaľ staral o zázemie. Podávala sa tak prepotrebná káva. Keďže kávostroj akosi pokuľhával, prešlo sa na Dolce a Gabáááňa kávičku, ktorá bola veľkou vzácnosťou.

Tím nateračov plotov nasadil priam vražedné tempo, pričom  jedálenský tím zvoli taktiku triezveho uvažovania, dá sa povedať až vedeckého prístupu. Ich miešanie farieb a ingrediencií potrebných na skrášlenie novej výdajne, považujem za exceletný. Pohyby mali premyslené, ladné (vďaka prítomnosti nežného pohlavia) a hlavne účelné. Jediná výčitka z mojej strany je ich neustála "ignorácia" a "osočovanie" dokumentaristu celej akcia. "Záhradnícka úderka" na môj pokyn, aby predzáhradka vyzerala k svetu, mi predviedla, čo dokáže. Po ich vytrvalom úsilí som tento kúsok nazval "Spálená zem". Mám obavu, či ešte niekedy v budúcnosti budú mať rastliny na tomto pozemku odvahu vyrásť. Ale dobre im tak, mali rásť tak, ako to určuje Európska únia v niektorých zo svojich mnohých "užitočných" predpisoch.

Na tomto mieste by som sa rád zmienil o jednej osobe. Na dotaz, či mám meter, som ja neznalý, tento zapožičal osobe reprezentovanej p.Valachyovou. Nemal som tak činiť, mal ma odradiť "divoký" lesk" v jej oku. Dotyčná dáma sa rozbehla po škole a začala merať a merať. Na pomocej jej prišla moja žena (Eva) a dlho si niečo šepkali. Oblial ma studený pot, lebo poznám čo to znamená, keď chytí moja žena do ruky meter. Dodnes sa budím strachom na spomienky z obdobia jej tehotenstva s našimi dvojčatami. Záujemcom rád porozprávam. Ale k veci, čo merajú som sa nedozvedel, čo "urobili" v záhrade som videl. Chválabohu, že p.Valachyová doniesla len tri stromčeky. Na môj dotaz, prečo sadia stromček do stredu travnika, a že nebudem mať ako kosiť, mi venovali dlhý a tvrdý pohľad. Poučený manželstvom som sa takticky stiahol ku grilu. Radšej sa upečiem, ako mám bojovať s týmito "záhradničkami".

Po príchode rodiny Ringelband mi prišla vhod pomoc p.Ringelband v mojej kuchyni, a doktor sa odobral na pomoc pracovníkom jedálenského sektora. Jeho výška ho priam predurčuje k maľovaniu plafónov.

Tím nateračov plota zatiaľ zdarne zdolával metre a metre plota. Ako predvoj išli brusiči, a za nimi sa v rukách zdarných a udatných natieračov mihali štetky. Zaujímavý moment  ich práce bola neustále sa rozprávajúca a nejako sa pri presunoch pozabúdajúca dvojica dvoch dám, ktoré toho napreberali a napreberali...

Medzi jednotlivými etapami práce sa tímy chodili občerstvovať na "Terasu pod markízou". Šéfkuchár im ponúkol guláš, grilované špeciality a iné chuťovky prinesené tiež zúčastnenými. S hrdosťou musim oznámiť, že na prácu kuchára neboli vznesené žiadne námietky. Holt, kto umí ......

V neposlednej rade sa musim zmieniť i o deťoch prítomných na brigáde. Ich pomoc, úsilie a vzorné správanie si zaslúži veľké poďakovanie zo strany nás - dospelých.

Bandaska, ktoru držal v rukách p.Ringelband, aby dolial benzín do agregátu natieračom, bola vykázaná spolu s p. Ringelbaldom do miest, ktoré sú nepublikovateľné. Na doktorov dotaz, či mám v škole halogén  na prisvietenie natieračom, som začal mať obavy o jeho život. Len nesmierne diplomatické úsilie p.Demáčka  a ryska v červenom poli na nádrži, zachránila rodine Ringelbandových ich živiteľa. Možno aj preto bol dotyčný pán tak ochotný zobrať si na starosť revitalizáciu školského kávovaru.

Akcia sa skončila okolo 19.00 odchodom posledných účastníkov akcie"Okolo plota IV smerom k jedálni". Niektorým sa podarilo odísť aj s gulášovou výslužkou, pri vhodnej príležitosti sa spýtajte rodiny Blaškovcov, ako to dopadlo s tou ich výslužkousmiley.

Vážení rodičia,Vaša ochota pomôcť pri príprave výdajne jedla a úprave školského dvora je pre nás nedoceniteľná. Preto Vám chceme touto cestou na čele s Evou poďakovať za Vašu nezištnú pomoc.

Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí nám priniesli finančný príspevok na jedáleň.

Ďakujeme

P.S.: Článok bol krátený nemilosrdnou cenzúrou, za cenu svojho života som pre Vás uchránil aspoň tútu podobu

(Ostatné viď Fotoalbum)